Akademik Makale Nasıl Yazılır?


Akademik makale yazımı 3 bölümden oluşmaktadır. Burada ilk bölüm giriş (introduction) bölümüdür. Giriş bölümünde konu ile alakalı olarak genel tanım ve bilgiler verilmektedir. Ayrıca gerçekleştirilen akademik çalışmanın temel amacı ve yazarın konu ile alakalı savı paylaşılmaktadır.
Gelişme bölümünde ise ana konu ile ilişkili alt başlıklara (sub-title) yer verilmektedir. Belirli kronolojik sıra gözetilmesi ve araştırma ile doğrudan bağlantılı alt başlıkların belirlenmesi gerekmektedir.

Akademik makalelerin en temel ve kritik noktalarının başında yer alan bir diğer önemli unsur ise tartışma bölümüdür. Tartışma (discussion) bölümü içerisinde elde edilen bulgular ile araştırma konusu ile bağlantılı literatür kaynakların genel kıyaslaması yapılmaktadır. Akademik makalelerin kaliteli ve güçlü içeriklere sahip olması için literatür taramalarının etkili bir biçimde yapılması gerekmektedir. Ayrıca makalenin konusu ile alakalı olarak elde edilen bulguların geçerli sonuçlara sahip olması en önemli gerekliliklerden bir tanesidir.

Makale içerisinde doğru referans gösterilmesi, kaynakçanın ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanması, etkili kaynakların seçilerek literatür taramasına dahil edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde kaliteli ve akademik olarak yayınlanmaya uygun makale yazımları gerçekleştirilebilecektir.


www.essayyazma.com olarak tüm akademik yazım ihtiyaçlarınızda 7/24 destek ve danışmanlık vermekteyiz.
Bilgi Al  Whatsapp Canlı Destek


Akademik Makale Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Akademik kurallara uyarak yazım yapıyor musunuz?
Çalışmaya başlamadan önce sizden konu ile alakalı detaylı bilgileri toplamaktayız. Sonrasında çalışmanıza hızlı bir şekilde başlamakta ve tüm akademik kuralları ele alarak çalışmanızı tamamlamaktayız.

Ortalama Teslim Süreniz Nedir?
Akademik makaleleriniz için ortalama teslim süremiz 7-14 gün olarak belirlenmiştir. Ancak ihtiyaçlarınız doğrultusunda çalışmalarınızı daha kısa süre zarfında tamamlayabiliriz.
 

Akademik Makale Örneği

Daha önce Akademisyenlerimiz tarafından yazılmış Akademik Makale örneğini aşağıdaki detaylı bölümden inceleyebilirsiniz.

Akademik Makale ihtiyaçlarınızda profesyonel danışmanlarımız yanınızda!
​​​​​

Akademik Makale Örneği